Model współpracy
Elastyczne rozliczenie
Time&Material vs. Fixed Price
Wybierz rozliczenie dostosowane do swoich oczekiwań oraz charakteru tworzonej aplikacji.
Zalety
-
Szybki start
Możemy szybko rozpocząć pracę bez oczekiwania na sprecyzowane założenia i harmonogramu projektu.
-
Elastyczność
Możesz na bieżąco monitorować postęp prac i wysyłać informacje zwrotne, które mają wpływ na ostateczny kształt produktu.
-
MVP
Szybko zobaczysz wersję MVP (minimal viable product), np. poprzez uruchomienie wersji testowej.
-
Piorytety
Masz swobodę ustalania wyższego priorytetu dla działań, które są najważniejsze dla użytkownika końcowego, aby mniej istotne rozwiązania dodać w późniejszym etapie.
Wady
-
Zmienne koszty
Brak określonego końcowego budżetu projektu. Wstępnie możemy oszacować koszty oraz czas potrzebny do wykonania konkretnych zadań, jednak elastyczność projektu wiąże się z elastycznym budżetem.
-
Harmonogram prac
Trudny do określenia ostateczny harmonogram.
-
Potrzeba ciągłej komunikacji
Ten model wymaga większego zaangażowania lub ponoszenia dodatkowych kosztów (z uwagi na kształtowanie się produtu w trakcie pracy - konieczna jest dobra komunikacja, pomocne może okazać się też zatrudnienie Product Ownera).
-
Dodatkowe koszty administracyjne
Wyższe koszty administracyjne wynikają m.in. z potrzeby księgowania czasu pracy firmy informatycznej i jego ciągłego raportowania.
Poznaj Model Fixed Price
Rozliczenie w modelu Fixed Price polega na ustaleniu z góry ceny za wykonanie projektu lub jego części. Jeśli już wiesz, jak dokładnie powinien wyglądać i działać Twój przyszły produkt - wybierz tę opcję. Model Fixed Price wymaga jasnego sprecyzowania wymagań, należy wobec tego przygotować dokładną specyfikację i listę wymagań biznesowych, a często także prototyp aplikacji.Zalety
-
Określony budżet
Z góry ustalony budżet, który się nie zmieni.
-
Ścisły harmonogram
Znając budżet i wszystkie wymagania, harmonogram jest z góry ustalony, co znacznie ułatwia planowanie kolejnych działań.
-
Mniejsze koszty komunikacji
Zleceniodawca ponosi mniejsze koszty komunikacji z firmą informatyczną, a także nie jest zmuszony do ścisłego kontrolowania procesu.
Wady
-
Mała elastyczność
Fixed Price oznacza małą elastyczność podczas procesu tworzenia oprogramowania: gdy potrzebujesz nowej funkcji, potrzebna jest rekalkuacja kosztów i zmiana harmonogramu.
-
Ryzyko
Istnieje ryzyko, że projekt nie spełni ostatecznych potrzeb, jeśli zabraknie dokładnych wymagań lub zostały one niewłaściwie określone.
-
Przeszacowania wycena
Możliwość przeszacowania kosztów projektu ze strony klienta lub ich niedoszacowania z naszej strony.
-
Konieczność dokładnej dokumentacji
Konieczność dostarczenia firmie informatycznej ścisłych wymagań. Możliwe jest jednak zlecenie analizy projektu odpłatnie wykonawcy lub specjalistycznym firmom.
Co wybrać? Time & Material czy Fixed Price?
01 Budżet
02 Zdolność do precyzyjnego określenia wymagań
03 Elastyczność
04 Skala projektu
05 Potrzeba określenia czasu zakończenia prac
FAQ Popularne pytania
-
W jakich typach projektów najlepiej sprawdzi się model Fixed Price?
Fixed Price dobrze spisuje się w projektach, w których ilość prac jest możliwa do dokładnego oszacowania. Model ten oferuje klientowi możliwość określenia budżetu przedsięwzięcia z góry, co sprawdza się, gdy budżet zamawiającego jest stały lub ograniczony. -
W jakich typach projektów najlepiej sprawdzi się model Time&Material?
Podstawową zaletą tego modelu jest elastyczność podczas prowadzenia prac. Model ten stosuje się z powodzeniem w przypadku projektów, których czasochłonność jest trudna do oszacowania. Dodatkowo działania w przypadku Time&Material mogą rozpocząć się od razu, bez przygotowywania przez zleceniodawcę konkretnej i pełnej specyfikacji produktu. -
Czy można modyfikować kształt projektu Fixed Price w trakcie jego trwania?
Tak, jednak decydując się na ten model rozliczenia, należy pamiętać, że każda modyfikacja kształtu produktu podczas trwania prac będzie wiązała się z nową wyceną projektu i zmianą czasu jego realizacji. -
Nie wiem, którą formę rozliczenia wybrać. Pomożecie?
Model współpracy między klientem a firmą informatyczną powinien być dostosowany do charakteru tworzonej aplikacji. Służymy pomocą w wyborze najlepszego modelu współpracy dla Twojego projektu.
Chcesz wiedzieć więcej o rozliczeniu swojego projektu?
Skontaktuj się z nami, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy wybrać optymalne rozwiązanie.