Image for 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając dedykowany system klasy ERP, WMS lub LMS

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając dedykowany system klasy ERP, WMS lub LMS

Czas czytania:

Tworzenie dedykowanych aplikacji web’owych (dostępnych przez przeglądarkę WWW z poziomu komputera, tabletu czy telefonu) jest dla każdej organizacji dużym wyzwaniem. Chcesz wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

W niniejszym artykule przedstawimy Ci nasz punkt widzenia, który pomoże Ci określić czy potrzebujesz aplikacji web’owej oraz na jaki wariant warto się zdecydować – dedykowany czy uproszczony.

Warto zaznaczyć, że nie będziemy wychwalać własnych usług. Przyjrzymy się 5 podstawowym kwestiom, które powtarzają się w trakcie prac z klientami, a które to pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Teza początkowa: rozpoznałeś/aś, że Twoja firma mogłaby pracować lepiej i bardziej skutecznie, dzięki takim rozwiązaniom jak:

 • wspólne bazy danych dla całej organizacji,
 • wsparcie narzędziami AI, przyspieszającymi prace personelu,
 • dokumenty ułożone w logiczny porządek,
 • zdigitalizowane umowy,
 • analityka danych (w takich obszarach jak finanse, magazyny, sprzedaż),
 • całe know-how organizacji zgromadzone w jednym miejscu,
 • integratory z dostawcami lub partnerami biznesowymi.

Szukasz więc najlepszego rozwiązania, mając paletę systemów SaaS (w formie subskrypcji), aplikacji Open-Source, gotowych aplikacji firm 3-cich oraz tworzenie swojego własnego narzędzia.

Poruszymy 5 obszarów:

 1. Twoje potrzeby – czy są standardowe, czy niestandardowe,
 2. Niezależność i wolność – czy chcesz być właścicielem całego oprogramowania i rozwijać je na własnych warunkach,
 3. Skalowalność – Twój ERP może rosnąć tak, jak Twoja firma,
 4. Jakość – kiedy detale mają dla Ciebie znaczenie,
 5. Czas życia – tworzysz raz, rozwijasz na własnych warunkach, korzystasz wiele lat bez ograniczeń.

1: Twoje potrzeby

Przede wszystkim należy na poziomie biznesowym i użytkowym zdefiniować, jakie obszary w firmie ma wspierać wdrażany system. Warto określić całe procesy decyzyjne i funkcje, a także ocenić jak bardzo są one unikalne na rynku, a w jakim stopniu standardowe i powtarzalne w różnych biznesach. 

Dla przykładu – funkcje akceptacji decyzji w strukturze organizacyjnej firmy mogą być adoptowane w większości firm i tym samym uznane za standardowe, natomiast funkcje analizy spektrum dźwiękowego dla otrzymanych plików muzycznych są dedykowane raczej wąskiej i specjalistycznej branży. Im coś jest bardziej specjalistyczne i unikalne, tym trudniej będzie o gotowe rozwiązanie, które nie wymaga modyfikacji. 

Potrzeby bardzo często są określane przez dostawców oprogramowania (Software House’y) lub analityków, na podstawie zebranych informacji od decydentów oraz użytkowników przyszłego systemu. 

Zdefiniowanie zakresu wymagań to również istotna praca do wykonania przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Etap zbierania informacji zazwyczaj prowadzony jest w trakcie warsztatów strategicznych, na podstawie których budowana jest specyfikacja wymagań przyszłego narzędzia. 

Dopiero w momencie poznania ściśle określonych wymagań należy dokonać oceny (np. poprzez wykonanie tak zwanego studium wykonalności) możliwości realizacji oprogramowania poprzez:

 1. Skorzystania z gotowego rozwiązania trzeciej firmy,
 2. Dostosowania i wdrożenia gotowych frameworków ERP (czyli dużych systemów gotowych na szerokie modyfikacje i rozwój),
 3. Stworzenie dedykowanego narzędzia od zera. 

Podsumowując – jeśli uważasz, że punkt nr 1 nie jest dla Ciebie i w grze pozostają opcje nr 2 i 3 – dajesz sobie w pamięci +1 punkt do wyboru dedykowanego rozwiązania. 

2: Niezależność i wolność

Czas zdecydować, czy wolisz systemy ERP, którymi zarządza i rozwija inna firma (czyli uzależniasz się od jednego dostawcy). A może jesteś zwolennikiem produktu, który jest stworzone przez jednego dostawcę, rozwijany przez kolejnego, a utrzymywane przez trzeciego? 

Jeśli nie chcesz wiązać się z jednym dostawcą i być skazany w przyszłości na narzucane przez niego warunki – należy odrzucić opcję gotowych systemów ERP na zasadach licencji/subskrypcji.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na dedykowaną aplikację ERP, wówczas 100% praw autorskich do kodu aplikacji należy do Ciebie. Możesz rozwijać ją, jak chcesz, powielać, sprzedawać, licencjonować firmom, podobnym do Twojej własnej. W razie niesatysfakcjonującej współpracy z jednym dostawcą – możesz go zmienić na innego. 

Co ważne – w przypadku dedykowanych systemów ERP – w każdej chwili masz możliwość rozwijania całości oprogramowania w dowolnej formie i zakresie, czy to przez zewnętrznego dostawcę, czy przez specjalistów wewnątrz firmy.

Odpowiedz sobie zatem na pytanie – czy czujesz potrzebę kontroli nad całością oprogramowania i chcesz otwarte możliwości rozwijania oprogramowania przez różne zespoły wdrożeniowe w przyszłości? Jeśli odpowiesz „tak” – dodaj +1 punkt do wyboru dedykowanego oprogramowania.

3: Skalowalność

Osiągnięcie MVP aplikacji dedykowanej nie musi być bardzo czasochłonne ani kosztowne. Na początku określając definicje i potrzeby tworzonego narzędzia, należy zbudować backlog, rozpisać pracę na etapy oraz sprinty. 

Najbardziej kluczowy proces dla Twojej organizacji może zostać przygotowany i dostarczony na początku. Następnie, cyklicznie, produkt będzie rozbudowywany o kolejne funkcjonalności i rozwiązania. 

Systemy dedykowane są zaawansowane technologicznie i nie posiadają ograniczeń. W GOGOmedia największe systemy ERP rozbudowujemy nawet kilka lat. Możemy porównać działanie produktu, do budowania z klocków coraz nowszych części zamku. Zdarza się również, że to, co powstało wcześniej, jest udoskonalane lub modyfikowane wedle potrzeb danej firmy. 

Ważnym elementem skalowalności, ale nie samej aplikacji, jest również możliwość regulowania i zmiany zespołu przez dostawcę lub klienta. Software House dąży do tego, aby oprogramowanie było tworzone zgodnie z dobrymi praktykami oraz odseparowane od autorskich pomysłów pojedynczych developerów.

4: Jakość

Kontrola jakości jest jednym z najważniejszych cech dostawcy typu Software House. To właśnie ze względu na standardy jakościowe klienci chętniej wybierają software house, aniżeli wewnętrzny zespół programistów. Zapewniamy jakość dzięki takim działaniom jak:

 • testy krzyżowe pomiędzy programistami,
 • realizacja tych samych fragmentów oprogramowania przez różnych deweloperów,
 • code-review (przez tech-lead),
 • czynności podejmowane przez dział QA, zapewniający testowanie w różnych płaszczyznach,
 • wdrożone systemy (aplikacje wspierające) kontroli nad działaniem oprogramowania.

Krótko mówiąc, kod oraz jego działanie jest weryfikowane na kilku płaszczyznach. Jaki daje to efekt? Bardzo niska podatność na błędy i w efekcie:

 • większe bezpieczeństwo i stabilność dla Twojej firmy,
 • niższe koszty utrzymania i rozwoju,
 • przewidywalność czasowa (zespół skupia się na rozwijaniu oprogramowania, a nie poprawkach)
 • łatwość wdrażania kolejnych programistów do zespołu i krótki czas ich wdrożenia w projekt. 

5: Czas życia oprogramowania

Software House odpowiada nie tylko za stworzenie oprogramowania, ale również za proces przed jego wdrożeniem oraz, co najważniejsze –  późniejsze utrzymanie, rozwój i opiekę techniczną. 

Tworząc jakiekolwiek rozwiązanie informatyczne średniej i dużej skali, kładziemy szczególnie wysoki nacisk na czas życia oprogramowania, czyli jak najdłuższą jego zdolność do realizacji zadanych celów biznesowych. Jakie elementy są szczególnie istotne?

 • Dobór technologii i rozwiązań informatycznych wspieranych przez duże firmy oraz liczne społeczności – ma on na celu zmaksymalizowanie szans na wieloletni rozwój wykorzystywanych narzędzi,
 • tworzenie oprogramowania w sposób umożliwiający łatwą i szybką aktualizację frameworków, bibliotek, rozszerzeń czy środowisk,
 • dobór rozwiązań informatycznych, wykorzystywanych przez dużą społeczność programistów (dzięki temu unikamy korzystania z narzędzi, które są w spadkowym trendzie popularności),
 • dokumentacje (zarówno kodu, jak i techniczne czy serwisowe),
 • przemyślany dobór produktów licencjonowanych (tu trzeba mieć na uwadze możliwość zmiany ich ceny kilkudziesięciokrotnie w ciągu paru lat),
 • na koniec najważniejsze – odpowiedzialność za produkt wytworzony przez Software House. Bez względu na rozwój sytuacji na sprawdzonym dostawcy można polegać i zapewni on wsparcie na długie lata.

Podsumowanie

Już wiesz, jakie aspekty wziąć pod uwagę, wybierając aplikację web’ową? Pamiętaj, że jesteś na początku drogi. Nawet jeśli w tym momencie czujesz, że wiesz, jaka jest Twoja droga, kolejnym jej przystankiem jest wstępna analiza i studium wykonalności, które należy przeprowadzić dla rzetelnego zdefiniowania wszystkich potrzeb, celów oraz uwarunkowań około projektowych. 

Bezpłatna konsultacja – jesteś po lekturze artykułu i nadal masz wątpliwości? – Umów się na godzinną bezpłatną konsultację, na której odpowiemy na Twoje wszelkie pytania! Po prostu napis: lp.ai1716594510demog1716594510og@ih1716594510

Zainteresował Cię ten artykuł?

Oferujemy profesjonalne wsparcie programistów w technologii Web.
Może Cię również zainteresować:
5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając dedykowany system klasy ERP, WMS lub LMS

Tworzenie dedykowanych aplikacji web’owych (dostępnych przez przeglądarkę WWW z poziomu komputera, tabletu czy telefonu) jest… Read More

Clutch Recognizes GOGOmedia as a 2022 Development Leader in Poland

GOGOmedia is a multidisciplinary team with vast experience in the digital technology space. We deliver… Read More