Image for Wycena realizacji aplikacji internetowej – elementy składowe

Wycena realizacji aplikacji internetowej – elementy składowe

Czas czytania:

Jest to pierwszy artykuł o tematyce wycen projektów internetowych. Powstał z myślą o usystematyzowaniu i uporządkowaniu tej jakże z pozoru prostej kwestii. Pomysł na niego pojawił się jak zwykle w wyniku doświadczeń, kiedy okazywało się jak duży rozstrzał cenowy otrzymują klienci od różnych firm. Jeden z klientów zapytał nas – „czemu jedna oferta jest trzykrotnie droższa od drugiej? „(wbrew pozorom nie są to jednorazowe przypadki). Postaram się tu przedstawić nie sposób wyceny ale elementy składowe, które są (lub nie) brane pod uwagę przy wycenach a mający realny wpływ na koszt końcowy.

<div style="border: 2px solid #613a77; text-align: center; padding: 15px;">
<strong>Potrzebujesz wyceny aplikacji internetowej? Pisz - <a href="mailto:lp.ai1716594077demog1716594077og@an1716594077ecyw1716594077">lp.ai1716594077demog1716594077og@an1716594077ecyw1716594077</a></strong><br><em>więcej informacji na <a href="https://gogomedia.pl/">gogomedia.pl</a></em>
</div>

Z czego składa się wycena?

Załóżmy, że otrzymaliśmy dość dobrze i precyzyjnie opisaną koncepcje i zakres projektu aplikacji internetowej w formie dokumentacji funkcjonalnej. Przygotowanie rzetelnej wyceny polega na uwzględnieniu bardzo wielu czynników składających się na przygotowanie produktu finalnego. Podkreślam słowo „produktu” – każda specjalistyczna firma dąży do tego aby klient nie otrzymał tylko działającego programu ale kompletny produkt wysokiej jakości. Nie wszystkie wymienione poniżej elementy są zawsze brane uwagę i wyceniane (wynika to czasem z charakteru projektu lub podejścia firmy wyceniającej). Uwzględniam tylko te najpopularniejsze:

 • Koszty zaprojektowania aplikacji
  Jest to szeroko rozumiane przygotowanie koncepcji do realizacji. Opis funkcjonalny to dopiero początek, który trzeba dopracować i przygotować w formie wysoce precyzyjnej nie pozostawiając żadnych wątpliwości na etapie wdrożenia (produkcji).
  • Konsultacje, badania, research
   Obejmuje wszystkie koszty przewidziane na „burze mózgów” i dopracowanie koncepcji.
  • Prototypy / Mockupy UX
   O tym jak są ważne pisać chyba nie trzeba. Ich realizacja ma niekiety kluczowy wpływ na powodzenie projektu. Jest to często proces czasochłonny no i kosztowny mający dość duży udział w łącznej wycenie projektu.
  • Specyfikacja techniczna, modelowanie procesów
   Zakres i złożoność uzależniony od skali projektu ale praktycznie zawsze potrzebne dla bezproblemowej realizacji.
  • Design
   Jego koszt zazwyczaj uzależniony od zakresu opracowywanego interfejsu oraz renomy studia graficznego, które się tego podejmuje. Ceny tego elementu mogą się znacznie wahać w zależności od postawionych wymagań estetycznych i artystycznych.
 • Development
  Jest to zbiór wszelkich prac właściwych polegających na stworzeniu dobrego i działającego programu. Proces wytwórczy i stosowane standardy jakości mają znaczny wpływ na łączny koszt projektu. W wielu przypadkach ten segment jest najbardziej kosztowny i ma najwyższy udział procentowy w cenie projektu.  
  • Zarządzanie projektem (Project Management)
   Project Manager do projektu musi być zawsze. Pytanie brzmi czy jest dedykowany czy współdzielony z innymi projektami? Oczywiście, otrzymując wydzielonego tylko nam Project Managera musimy zapłacić znacznie więcej natomiast z drugiej strony możemy liczyć na wysoki poziom obsługi i prowadzenia projektu a co najważniejsze – porządek organizacyjny i mniejsze ryzyko niepowodzenia.
  • Praca specjalistów(ów) konieczna do wykonania zadania
   Podobnie jak wyżej główne różnice kosztowe związane są z dwoma obszarami. Pierwszy: kwalifikacje specjalistów i ich doświadczenie – im lepsi tym drożsi. Drugie: Zaangażowanie czasowe w projekt – albo są całkowicie dedykowani albo współdzieleni z innymi projektami. Dodawać chyba nie trzeba, że współdzielenie ma znaczący wpływ na jakość a dokładniej na jego spadek.
  • Prace jakościowe – Code-review
   Są to prace jakościowe majace na celu przede wszystkim dostarczyć oprogramowanie i jego kod jak najwyższej klasy. Prace z zakresu „code-review” po prostu przewidują dodatkowych developerów, którzy będą „przeglądać”, recenzować i udoskonalać oprogramowanie. Ich praca to oczywiste podniesienie finalnej jakości produktu ale również dodatkowe osoby w projekcie, które oczywiście kosztują.
  • Prace jakościowe – Testy na etapie realizacji
   Wymóg pisania testów jednostkowych czy automatycznych na etapie developmentu to dla wielu standard a dla niektórych koszt z którego można zrezygnować. My oczywiście rekomendujemy pisanie testów jednostkowych, automatycznych oraz przeprowadzanie cykli testów przez zespół Q&A ale nalezy się liczyć z podniesieniem kosztów samego wdrożenia o średnio 30-40%.
 • Wdrożenie w środowisku produkcyjnym
  Praktycznie standard ale warto się upewnić, że gotowego oprogramowania nie otrzymamy na przysłowiowej dyskietce. Wdrożenie w środowisku polega po prostu na uruchomieniu produkcyjnym oprogramowania w docelowej infrastrukturze serwerowej.
 • Testy oprogramowania
  Dotyczą testów po wdrożeniowych przeprowadzane są wg. ustalonych metodologi w środowisku produkcyjnym. Ich celem jest potwierdzenie niezawodności oprogramowania w różnych warunkach. Dość często nie brane pod uwagę i przerzucane bezpośrednio na klienta (co jest oczywiście błędne gdyż klient nie ma możliwości wykonania kompleksowo wszystkich testów nawet z pomocą własnego zespołu IT). Efektem braku przeprowadzonych testów po wdrożeniowych są poważne błędy odkrywane nawet rok po wdrożeniu kiedy gwarancje zazwyczaj wygasają.
 • Komunikacja i obsługa klienta
  Wysoka jakość obsługi bez dwóch zdań sprawia, że proces realizacji projektu jest szybszy, przyjemniejszy i przebiega bez zakłóceń. Warto w tym miejscu pochylic się i sprawdzić czy „obsługa klienta” jest tata dobra tylko do momentu podpisania umowy (jak to bywa w np. operatorami telefonów) czy również podczas prac. Mowa przede wszystkim o: możliwościach spotkania się u klienta np. raz w tygodniu i omówienia postępów prac, raportowanie, bardzo szybka komunikacja itd.
 • Zarządzanie ryzykiem
  Im trudniejszy i mniej szablonowy projekt tym jego estymacja czasu realizacji może być opatrzona większym błędem. Ponadto jeśli w umowie są przewidziane kary za nieterminowe wykonanie koszt całości projektu wzrasta gdyż podwykonawca musi sobie to zrekompensować. Na przykład w sytuacji kiedy okaże się, że przewidziane zasoby były niedoszacowane i trzeba ponadplanowo zwiększyć zespół projektowy. Jeśli się tego nie przewidzi wcześniej a podwykonawca „na siłę” próbuje nie wprowadzać zmian w realizacji projektu (bo taki ma budżet) wówczas z doświadczenia wiemy, że albo kończy się to tragicznie dla projektu albo dla samego wykonawcy, który musi z własnej kieszeni dołożyć do projektu (z pozoru klienta to nie powinno zbytnio interesować ale w perspektywie dłuższej współpracy ma to ogromne znaczenie)
 • Optymalizacja wydajności
  Nie jest to „domyślna” usługa, zawsze jej zasadność wynika z charakteru projektu. Czy jest ważna? Owszem, bardzo ponieważ obniża koszt utrzymania infrastruktury serwerowe a użytkownikom gwarantuje lepsze doznania. Optymalizacje wydajności wykonuje się zazwyczaj po zrealizowaniu całej aplikacji i „obciążeniu” jej (sztucznie lub nie) ruchem oraz danymi. Prace optymalizacyjne należą do tych, które można wykonywać bardzo długo tak jak polerować przysłowiową kulę. Dobrze jest ustalić na samym początku oczekiwane parametry działania.
 • Gwarancja
  Jej czas trwania bezpośrednio wpływa na finalną cenę gdyż wymaga od Wykonawcy przechowywania przez określony czas całego środowiska developerskiego oraz zasobów mogących obsługiwać zgłoszenia gwarancyjne (czyli najprościej mówiąc – błędy aplikacji). W naszej ocenie jak duży projekt nie był 12 miesięczna gwarancja to za mało. Sugerujemy minimum 24 miesiące. Dodatkowo warto rozważyć dokupienie rozszerzonego wsparcia technicznego. Zwróćcie uwagę jeszcze na warunki obsługi gwarancyjnej czyli gwarantowanego czasu reakcji na przesłanie zgłoszenia w zależności od jego rodzaju aby w razie usterki krytycznej nie czekać na reakcje kilku dni 😉
 • Licencja i prawa autorskie
  Temat obejmuje dwa aspekty – licencje oprogramowania firm trzecich oraz prawa autorskie oprogramowania dostarczanego przez wykonawcę. W pierwszym przypadku wycena może obejmować albo same narzędzia OpenSource (które wykonawce nic nie kosztują) albo komercyjne. W wielu przypadkach ciężko jest przed wykonaniem analizy i etapu projektowego z góry określić listę wszystkich dodatkowych licencji na narzędzia dlatego popularną praktyką jest przenoszenie kosztów licencji na klienta. Inaczej ma się kwestia praw autorskich związanych z oprogramowaniem przygotowywanym przez wykonawcę – zwróć uwagę w jakim zakresie prawa autorskie są po zakończeniu prac przenoszone na Ciebie (nie, nie zawsze przenoszone są wszystkie). Zdarza się, że stworzone oprogramowanie możesz wykorzystywać tylko Ty bez możliwości odsprzedaży albo (co gorsza) kupujesz tylko licencje na korzystanie. Nasza rekomendacja – zamawiając realizację dedykowanego oprogramowania dopilnuj aby prawa autorskie na wszystkich polach eksploatacji i filarach praw przeniesione były na Ciebie.
 • Koszty operacyjne firmy
  Te są uzależnione często od wielkości firmy i dodawane procentowo do wyceny łącznej. Nie powinny mieć odczuwalnego udziału w kosztorysie.

Podsumowanie

Każdy Wykonawca ma swój sposób na wyceny projektów, bierze pod uwagę usługi, które według niego są najważniejsze. Dlatego też otrzymując bardzo rozbieżne cenowo oferty nie warto od razu odrzucać najdroższych tylko dowiedzieć się z czego dokładnie każda się składa. Lepsze zrozumienie opracowanych kosztorysów pomoże nam zmniejszyć ryzyko błędnego wyboru wykonawcy i zwiększyć szanse sukcesu końcowego projektu.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Oferujemy profesjonalne wsparcie programistów w technologii Web.
Może Cię również zainteresować:
5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając dedykowany system klasy ERP, WMS lub LMS

Tworzenie dedykowanych aplikacji web’owych (dostępnych przez przeglądarkę WWW z poziomu komputera, tabletu czy telefonu) jest… Read More

Clutch Recognizes GOGOmedia as a 2022 Development Leader in Poland

GOGOmedia is a multidisciplinary team with vast experience in the digital technology space. We deliver… Read More