Powrót do kategorii
Start-up
tagi
aplikacje internetowe, freelancer,

Wady i zalety współpracy z programistami-freelancerami

Avatar
GOGO.Developer, 30/12/2014

W tym artykule dowiesz się czego po takiej współpracy możesz się spodziewać oraz kiedy warto korzystać z tego rodzaju usług. Kim są freelancerzy chyba każdy wie. W tym artykule zajmę się konkretnie tematem współpracy z programistami, którzy swoje usługi oferują np. na stronie https://www.freelancer.com/

Krótko: freelancer to osoba, która może pracować w domu, w swoim własnym biurze, na leżaku pod palmą lub nawet w kawiarni jeśli lubi. Przyjmuje tyle zleceń ile uzna, że ma ochotę wykonać, realizuje prace w taki sposób w jaki sama chce i w terminach jakie sama zadeklaruje. Może w dowolnej chwili powiedzieć pass i odłączyć się od projektu jak również w dowolnym momencie do niego wejść. Reprezentuje zazwyczaj jedną konkretną dziedzinę wiedzy. 

Na początek jednak załóżmy, że masz do realizacji projekt. Jak każdy, składa się między innymi z takich części:

Jak każdy inwestor, zależy Ci aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty najniższymi kosztami. Pewnie nie jeden raz słyszałeś o tym ile można zaoszczędzić korzystając z usług freelancerów. Teraz postaram się rozbić ten temat abyś mógł sam ocenić czy w Twoim przypadku jest warty taki rodzaj współpracy.

Dokumentacja projektu

Bez dwóch zdań konieczna. Dokumenty, prototypy, mock’upy, analizy, diagramy – uhhh! Dużo tego jest. Czasem potrzeba tego więcej, czasem mniej ale potrzeba zawsze.

W mojej ocenie dokumentacji (a dokładniej rzecz ujmując specyfikacji) freelancerowi w pełnym kształcie nie zlecisz. Opracowanie specyfikacji wymaga niekiedy wielu specjalistów z różnych dziedzin, wielu burzy mózgów oraz zdecydowanie bezpośrednich relacji. A nie zdalnych.

Na tym etapie w zależności od Twojej wiedzy technicznej możesz spróbować zrobić część opisów merytorycznych samemu a część współpracując z firmą, która podczas bezpośrednich spotkań z Tobą zbierze wszystkie wymagania i korzystając z wielu wewnętrznie zatrudnionych specjalistów – stworzy elementy specyfikacji.

 Dlaczego nie warto?  Wyjątki
Brak możliwości realizacji przyzwoicie kompletnej specyfikacji projektu Niskie koszty w przypadku dokumentowania bardzo prostych projektów. Z drugiej strony odpowiedz sobie na pytanie – czy nie jesteś w stanie zrobić tego sam?
Brak pełnego zaangażowania w Twój projekt. Pamiętaj, że freelancer pracuje równolegle nad kilkoma innymi i nie jest w stanie w 100% oddać się tylko Twojemu pomysłowi.

Krótko – tego rodzaju prac się freelancerom nie zleca i już. Nawet nie próbuj (wink)

Czas realizacji projektu

Jak pisałem na początku – freelancer nie pracuje 8 godzin dziennie. Są tacy co pracują nawet 18 godzin przez 7 dni w tygodniu. Dzięki temu możesz zrealizować swój projekt bardzo szybko przy relatywnie niskich kosztach. Tak jak wszędzie są jednak haczyki.

 Minusy  Plusy
Pamiętaj, że swój czas freelancer dzieli pomiędzy Tobą a innymi projektami. Jeśli uzna, że inny jest ważniejszy zostaniesz odsunięty na bok a Twój projekt może się ciągnąć w nieskończoność W przypadku sumiennych freelancerów czas realizacji Twojego projektu może być znacznie krótszy niż zatrudnianie własnego pracownika pracującego o 9.00 do 17.00
Może nie powinienem ale uznam to za wadę gdyż sam wielokrotnie spotkałem się z sytuacją w której freelancer podejmuje współpracę (co daje Inwestorowi pewność, że ktoś się tym zajmuje), mijają dni, tygodnie a się finalnie okazuje, że freelancer po prostu „olał” sobie Twój projekt i zajął się czymś za co dostanie więcej pieniędzy. Ty straciłeś właśnie trochę cennego czasu… Nawiązując do punktu wyżej bardzo często masz kontakt z freelancerem wieczorami i w weekendy. Zdarza się że miesięczny projekt niektórzy realizują nawet w tydzień!

Budżet projektu

To chyba jest podstawowy powód dla którego decydujesz się skorzystać z usług freelancera. Poniżej, krótko o tym co jest dość oczywiste.

 Plusy  Minusy
Taniej! Jest to świetna forma dla osób z okrojonym budżetem Każda nie omówiona na początku funkcjonalność to dodatkowy koszt. Jeśli o czymś nie powiedziałeś na początku, freelancer nie wykona dla Ciebie tego w ramach ustalonych stawek. Zadbaj aby nie było niedomówień
Pełna kontrola finansów. Ustalasz z góry stawkę za projekt i jesteś pewny, że budżet nie zostanie przekroczony (w przypadku zatrudniania wewnętrznie płacisz za czas a nie efekt)

Krótko podsumowując – jeśli patrzysz przede wszystkim na budżet i oszczędności a inne aspekty realizacji projektu nie są dla Ciebie takie ważne – warto poważnie rozważyć współpracę z freelancerami.

Zespół i komunikacja

Bardzo ważna kwestia przy projektach internetowych a szczególnie wtedy kiedy zespół jest większy niż szef  <> programista. Pamiętaj, że bardzo dużo czasu traci się na błędach komunikacyjnych, niezrozumieniu siebie wzajemnie oraz błędach w koordynacji zespołem. Zrezygnuj z planów budowania kilkuosobowego zespołu freelancerów rozsianych po kraju lub świecie. Jeśli Twój projekt wymaga kilku programistów to mając „pod ręką” Project Managera możesz sobie pozwolić na jednego freelancera, który wykona dla Ciebie jakiś niezależny (i mogący powstawać osobnym torem) fragment aplikacji.

Tak więc jeśli Twój projekt ma się składać z kilku programistów – to już teraz o tym zapomnij. Jeśli z jednego programisty i na przykład jednego grafika wówczas zwróć uwagę na:

 Plusy  Minusy
Freelancerzy często pracują bardzo długo, jeśli dobrałeś ich dobrze będą się kontaktować o każdej porze co może skrócić czas trwania projektu. Nie zbudujesz złożonego zespołu, to jest po prostu praktycznie niemożliwe. Stanowiska takie jak UX Designer czy Project Manager wymagają bezpośrednich relacji z ludźmi i pracy biurko w biurko.
 Freelancer nie jest Twoim wyłącznym pracownikiem i niestety zdarza się, że nagle znika i nie masz z nim kontaktu.

Project Manager

Bez dwóch zdań – to stanowisko aby spełniało swoją funkcję jak należy musi pracować blisko Ciebie. Jest to niejako dyrygent, który zarządza całym zespołem, zbiera fragmenty wykonanych prac i spaja je w jedno. Następnie planuje prace, porządkuje a efekty prezentuje Tobie. Dobry Project Manager oznacza często sukces albo porażkę projektu.

Osobiście stanowczo odradzam nawet prób szukania kogoś zdalnie.

Wsparcie i obsługa po zrealizowaniu projektu

Jeśli zrealizowałeś swój projekt i ujrzał on już światło dzienne to zapewne już wiesz, że to nie koniec. Przyszedł czas na rozwój i bieżącą obsługę. Czy freelancerzy się do tego nadają? Pośrednio. 

 Plusy  Minusy
Nie musisz utrzymywać stałego zespołu IT co znacząco obniża Twoje koszty. Nie licz na to, że freelancer będzie zawsze gotowy bardzo szybko zająć się dodatkowym zleceniem. Ma również inne prace, innych klientów i bywa, że trzeba trochę poczekać
 Płacisz tylko za funkcjonalności, które chcesz dołożyć do swojego projektu. Jeśli współpraca z osobami realizującymi Twój projekt się urwała musisz wiedzieć, że nowi będą potrzebowali czasu na wdrożenie się (a to kosztuje) o ile nie usłyszysz klasycznego: „To się do niczego nie nadaje, trzeba napisać to od początku!”
Od freelancera nie otrzymasz bieżącej obsługi i gwarancji. Wykona on swoją pracę i koniec. Jeśli coś się nagle popsuje oczywiście możesz mu to zgłosić ale na poprawkę czasem trzeba dość długo czekać.

 

Podsumowanie

W mojej prywatnej ocenie z możliwości freelancerów można skorzystać jeśli mamy do przygotowania bardzo proste rzeczy jak ulotkę, jedną grafikę, logo, prosty skrypt, pocięcie stronki WWW. Jeśli natomiast zabieramy się za jakiś projekt – na przykład blog firmowy lub stronę firmową i poza pomysłem nie posiadamy nic – warto wtedy lepiej skorzystać z usług profesjonalnych firm. Z doświadczenia oraz opinii wielu naszych znajomych słyszymy, że współpraca z freelancerami to problemy komunikacyjne, dość często niska jakość, brak zaangażowania, urywające się kontakty.

Czy na pewno aby dla pozornych oszczędności finansowych warto ryzykować?

 

Podobne artykuły

Tworzenie WEB Aplikacji – Podwykonawstwo czy własny zespół?

Tworzysz start-up? Zastanów się jaki model realizacji wybrać.

Wycena realizacji aplikacji internetowej – prace jakościowe

Dowiedz się jaką rolę odgrywa jakość przy wycenach aplikacji.

Poznajmy się
Poznajmy się
Chcesz porozmawiać o start-upach, projektach lub programowaniu?

Hello World! Sp. z o.o.
ul. Twarda 18
00 -105 Warszawa

+48 22 378 47 27
GOGOmedia
GOGOmedia
Internet Software House

Jesteśmy internetową firmą technologiczną, dostarczamy kompletne rozwiązania informatyczne z zakresu web aplikacji. Kompleksowo obsługujemy klientów z różnych sektorów biznesu w zakresie dedykowanego oprogramowania. Prowadzimy szkolenia, doradzamy, wykonujemy specjalistyczne audyty i dzielimy się zdobytą przez lata wiedzą. Dla wielu jesteśmy partnerem, który pomaga osiągać wyznaczone cele biznesowe w najbardziej optymalny sposób.

Polecamy
Polecamy
narzędzia wspierające naszą codzienną pracę
  • New Relic
  • CloudFlare
  • JIRA
  • Bamboo
  • Axure
  • Zendesk
  • Microsoft Project