Powrót do kategorii
Zarządzanie projektami
tagi
aplikacje internetowe, business, komunikacja,

Jak komunikować się z klientem biznesowym przy realizacji aplikacji internetowych?

Avatar
Jacek, 29/12/2014

W dzisiejszych czasach każdy może mieć stronę internetową, każdy może zainwestować i zbudować dedykowany sklep internetowy, system zarządzania obiegiem dokumentów w firmie i cokolwiek co sobie tylko głowa wymyśli. No właśnie, budowa zarabiającej aplikacji internetowej nie jest już taka prosta jak firmowa stronka internetowa typu: „O nas”, „Oferta”, „Kontakt”. Tworzenie start-up’u (bo tak należało by to już nazwać), który ma nam w przyszłości przynosić kilku zerowe zyski to dość skomplikowana sprawa. Inwestorami w takich projektach są często osoby biznesowe z wizją i pomysłem na zarabianie pieniędzy, dużych pieniędzy. Po drugiej stronie jest firma wdrożeniowa, która ma urzeczywistnić wszelkie pomysły Inwestora. Aby projekt się powiódł podstawowym warunkiem jakie strony muszą spełnić to – mówienie wspólnym językiem.

W niniejszym artykule przybliżę ten często niedostrzegany problem.

Jak to czasem wygląda (klasyka!)

bxc

http://m.cda.pl/video/14683366/Typowa-rozmowa-informatyka-z-klientem

Kim jest Inwestor / „osoba biznesowa” w start-up’ach?

Najczęściej spotyka się ekspertów, którzy swoją branżę znają na wylot. Znają jej potrzeby, bolączki i pracują w niej latami. W pewnym momencie, kiedy decydują się uruchomić specjalistyczny e-biznes poszukują partnerów, którzy ich zrozumieją i stworzą platformę umożliwiającą realizację ich celów biznesowych. Zakładają sobie wtedy terminy, deadline’y, budżet, tworzą biznesplan. Następnie szukają podwykonawcy i wtedy trafiają na usługi software house’ów, które gotowe są sprostać wszelkim pomysłom klienta. Przy pierwszym spotkaniu z możliwym podwykonawcą pojawia się czasem problem – czy strony mówią tym samym językiem i rozumieją tak samo problematykę zadania?

Aha, w niniejszym artykule pisząc „Inwestor” nie mam na myśli osoby czysto biznesowej, która „płaci i wymaga” tylko taką która aktywnie włącza się w proces wytwórczy. Przyjmijmy, że jest to dział IT firmy zlecającej zewnętrznemu podwykonawcy zadania.

Tak jak osoba budująca dom nie musi znać wyższości cegły palonej nad pustakiem, tak Inwestor nie musi znać różnic pomiędzy ZEND Framework 2 a Symfony 2. Obowiązkiem Inwestora jest współpraca z ekspertami, którzy za niego dokonają najlepszej możliwej decyzji.

Obowiązki inwestora

Z wieloletniej obserwacji rynku i relacji pomiędzy firmą IT a klientem dochodzę do wniosku, że każda strona myśli, że przeciwna wie tyle co ona. Chodzi o sytuacje, w której firma IT zakłada, że wiedza Inwestora jest przynajmniej dobra w kwestii zasad i standardów panujących na rynku tworzenia oprogramowania. Nie raz udzielaliśmy konsultacji klientom pytającym na przykład „Czy standardem na rynku jest, że firma IT udziela gwarancji na oprogramowanie?”, „Czy za dokumentację użytkownika powinienem dodatkowo zapłacić czy uznaje się, że domyślnie każda firma to przygotowuje?”. Ogólnie rzecz ujmując firmy realizują to, co klient sobie zażyczył i jest zapisane w umowie. Bez żadnych domysłów z dodatkowymi usługami.

Tak więc jeśli jesteś Inwestorem i chcesz uruchomić start’up – na co zwrócić uwagę w obszarze komunikacji?

Obowiązki wykonawcy

Wykonawca ma obowiązek, aby nie tylko zaprogramować aplikację na bazie wypracowanej dokumentacji. Firma IT tworząca swojemu klientowi oprogramowanie musi wielokrotnie upewniać się, że to co przygotowuje jest nie tylko zgodne z dokumentacją, ale również z oczekiwaniami klienta. Błędy mogą pojawić się na każdym etapie tworzenia dokumentacji, dlatego warto zachować czujność i konsultować efekty prac na bieżąco.

Aby dostarczyć swojemu klientowi dobry produkt konieczne jest myślenie za niego, jak np. podpowiadanie mu ciekawych i nowoczesnych rozwiązań. Trzeba grać w jednej drużynie i dążyć do tego aby finalny produkt był jak najlepszy. Przecież jeśli tak nie będzie, wtedy projekt może okazać się niewypałem, a sama firma wykonawcza na tym straci, ponieważ nie otrzyma nowego kontraktu na rozwój projektu.

O co warto zadbać?

A dla Was co jest ważne przy współpracy z klientem/podwykonawcą? Na co w komunikacji zwracacie szczególną uwagę?

Podobne artykuły

Tworzenie WEB Aplikacji – Podwykonawstwo czy własny zespół?

Tworzysz start-up? Zastanów się jaki model realizacji wybrać.

5 rad dla początkujących inwestorów w aplikacje internetowe

O kwestiach ważnych i oczywistych lecz zapominanych.

Poznajmy się
Poznajmy się
Chcesz porozmawiać o start-upach, projektach lub programowaniu?

Hello World! Sp. z o.o.
ul. Twarda 18
00 -105 Warszawa

+48 22 378 47 27
GOGOmedia
GOGOmedia
Internet Software House

Jesteśmy internetową firmą technologiczną, dostarczamy kompletne rozwiązania informatyczne z zakresu web aplikacji. Kompleksowo obsługujemy klientów z różnych sektorów biznesu w zakresie dedykowanego oprogramowania. Prowadzimy szkolenia, doradzamy, wykonujemy specjalistyczne audyty i dzielimy się zdobytą przez lata wiedzą. Dla wielu jesteśmy partnerem, który pomaga osiągać wyznaczone cele biznesowe w najbardziej optymalny sposób.

Polecamy
Polecamy
narzędzia wspierające naszą codzienną pracę
  • New Relic
  • CloudFlare
  • JIRA
  • Bamboo
  • Axure
  • Zendesk
  • Microsoft Project