Image for Jak wybrać firmę programistyczną i czym się kierować?

Jak wybrać firmę programistyczną i czym się kierować?

Czas czytania:

Realizujesz projekt IT, kompletujesz zespół, kompetencje, szukasz podwykonawców. Wysyłasz zapytania do wielu firm programistycznych i otrzymujesz najróżniejsze oferty. Oferty zazwyczaj różnią się znacznie między sobą w kryterium ceny. Niestety usługi programistyczne nie są produktami o jednakowych parametrach technicznych. Różni je bardzo wiele detali mających znaczny wpływ nie tylko na koszt ale również na sukces lub porażkę Twojego projektu. Założenie: interesuje Cie znalezienie back-end developer’a, który oprogramuje Twoją web aplikację. Jak w takim razie jak wybrać firmę programistyczną? Czym się kierować aby podjąć najlepszą decyzję? Niestety dla osób mało technicznych i nieznających branży wybór specjalistów od programowania jest nie lada wyzwaniem gdyż najczęściej cena roboczogodziny jest głównie wypadkową wielu czynników a nie „widzi mi się” firmy. No ale do rzeczy…

Cena nie jest dobrym wyznacznikiem.

Otrzymujesz oferty różnych podwykonawców. Tanie, droższe i bardzo drogie. (Nie będziemy przytaczać w artykule konkretnych stawek gdyż ta publikacja powinna być aktualna dłużej aniżeli kilka miesięcy. A stawki rynkowe dość szybko się zmieniają). Porównując oferty sprowadzasz stawki do kwot za 1 roboczogodzinę programisty. Próbujesz porównywać po cenie. Natomiast pamiętaj, że:

 • W ciągu 1 godziny lepszy programista zrobi więcej niż słabszy
 • W ciągu 1 godziny lepszy programista stworzy bardziej niezawodne oprogramowanie od słabszego
 • W ciągu 1 godziny lepszy programista napisze bardziej przemyślany kod niż słabszy

No i przede wszystkim lepszy programista to większe umiejętności i mocniejsze kompetencje a co za tym idzie – wyższe wynagrodzenie za prace. Tym samym nie należy brać pod uwagę jedynie ceny. To co zajmie jednemu programiście 2 godziny pracy innemu może zająć 4 godziny… Porównywanie ofert i firm jedynie po cenach jest jednym z największych błędów jakie można popełnić! (to jak porównywanie Ferrari i Poloneza nie zwracając uwagi na ich wygląd i parametry techniczne a jedynie konfrontując koszt zakupu) Na co więc zwrócić uwagę?

Kompetencje, doświadczenie, wyzwania i osiągnięcia

Tak, zdecydowanie to jest lepsza droga przy wyborze firmy programistycznej aby jednym z kryteriów (głównych) były realne kompetencje. Im firma bardziej doświadczona, im ma za sobą więcej złożonych projektów, im kompetencje ma silniej ugruntowane tym możesz oczekiwać lepiej i rzetelniej zrealizowanego Twojego projektu. Jeśli nie jesteś osobą, która może ocenić wartość zespołu po realnych kompetencjach – porozmawiaj na temat zrealizowanych projektów, o wyzwaniach, które zespół lub firma sprostały. Zapytaj czy firma realizowała podobny projekt. Jeśli tak to jaki, jaki był jego przebieg. Czy były jakieś trudności? Czy dalej projekt jest rozwijany? Dobrze abyś miał poczucie, że projekt, który planujesz powierzyć danej firmie będzie w dobrych rękach a osoby zajmujące się nim – są doświadczone i wiedzą jak go dobrze zrealizować. Jeśli to możliwe – porozmawiaj z byłymi/obecnymi klientami firmy programistycznej (dla takiej firmy podanie kontaktu do swoich kilku klientów nie powinno być problemem). To bardzo pomaga! Bardziej doświadczony zespół patrzy kilka kroków naprzód, uprzedza fakty i wcześniej dostrzega zagrożenia. Taki zespół jest dla Ciebie wsparciem technologicznym i motorem napędowym w jednym a nie tak zwanym „klepaczem kodu”.

Wróćmy do ceny…

Załóżmy, że otrzymałeś dla jasno sprecyzowanych kompetencji i doświadczenia oferty różniące się między sobą o około 100% (faktycznie tak bywa). Uwzględnij wówczas geolokalizację podwykonawcy. W dużych miastach stawki są niekiedy sporo wyższe od małych miejscowości z dala od dużych aglomeracji. Pojawia się więc pytanie – czy podwykonawcy z mniejszych miejscowości mogą konkurować kompetencyjnie z tymi z większych miast? Odpowiedź brzmi jak najbardziej tak! Minusem jednak dla firm mieszczących się daleko od Twojego miasta jest to, że nie będziesz miał możliwości spotkania się z zespołem w każdej chwili aby wyjaśnić wszelkie niuanse związane z realizowanym oprogramowaniem lub przedyskutować drażliwe kwestie. Telekonferencje za pomocą Skype lub TeamSpeak w przypadku większych projektów często się po prostu nie sprawdzają.

Oceniaj!

Śmiało, masz do tego prawo! Otrzymując oferty różnych firm bierz pod uwagę:

 • Kompetencje
 • Doświadczenie
 • Realizację takich samych lub podobnych projektów
 • Kulturę i organizację pracy
 • Rekomendacje i opinie ich obecnych klientów
 • Lokalizację i możliwości komunikacyjne
 • Zaangażowanie już przy wstępnych rozmowach o współpracy
 • (i na końcu) – cenę

Jak pewnie zauważyłeś – w tym artykule dość stanowczo dyskredytujemy parametr ceny jako czynnika wyboru firmy programistycznej. Wynika to z faktu, że dla nas (również jako firmy technologicznej) liczy się przede wszystkim dobrze, bezbłędnie i mądrze zrealizowany projekt. Jakość, w naszej ocenie, musi stać zawsze na pierwszym miejscu. Dobra realizacja to terminowe oddanie projektu niższe koszty testów, utrzymania i rozwoju oprogramowania. W perspektywie całego czasu życia oprogramowania – jest to optymalne kosztowo rozwiązanie. Chciałbyś wiedzieć więcej jak szukać i jak mądrze wybrać firmę IT? Skontaktuj się z nami, pomożemy!

Zainteresował Cię ten artykuł?

Oferujemy profesjonalne wsparcie programistów w technologii Web.
Może Cię również zainteresować:
5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając dedykowany system klasy ERP, WMS lub LMS

Tworzenie dedykowanych aplikacji web’owych (dostępnych przez przeglądarkę WWW z poziomu komputera, tabletu czy telefonu) jest… Read More

Clutch Recognizes GOGOmedia as a 2022 Development Leader in Poland

GOGOmedia is a multidisciplinary team with vast experience in the digital technology space. We deliver… Read More