Powrót do kategorii
Start-up
tagi
backend, php, pieniądze, programista, stawki,

Ile kosztuje programista backend?

Avatar
Jacek, 16/04/2017
ile kosztuje programista

Dobry programista backend to skarb dla każdej firmy tworzącej dla siebie (lub kogoś) oprogramowanie. Chciałbym w niniejszym artykule poruszyć temat stawek programistów backend. W naszym przypadku mowa o programistach technologii PHP.

Zacznijmy od tematu przewodniego – stawek. Na dzień pisania artykułu (2 kwartał 2017) spotykamy się ze stawkami za roboczogodzinę w granicach:

Czemu stawki się zazębiają? Skąd taki rozstrzał cen? Po co w ogóle podział na junior/middle/seniora?

Po pierwsze – spojrzenie na stawkę godzinową jest niesamowicie mylne!

Przejdźmy do najważniejszego, warto omówić w ogóle sens spojrzenia na zagadnienie stawek dla programistów.

W branży pracuje o roku 2000, wtedy jeszcze jako młody programista stworzyłem pierwsze serwisy WWW, odważę się więc powiedzieć, że przez te ponad 15 lat spotkałem na swojej drodze wielu, na prawdę wielu, lepszych i gorszych programistów z którym ja lub moja firma współpracowała. Artykuł ten bazuje na zdobytym przez te lata doświadczeniu.

A teraz przykład (z autopsji): mamy 2 doświadczonych programistów (>10 lat), pierwszy kosztuje nas 60zł/h, drugi 120zł/h. Dostają równolegle to samo zadanie do wykonania.

Programista „droższy” wykonuje je w ciągu 2 dni, wszystko działa, brak zastrzeżeń, koszt łączny: 1920,00zł

Programista „tańszy” wykonuje to samo zadanie w ciągu 5 dni, są błędy, dochodzi 1 dzień poprawek, łącznie 6 dni i koszt łączny: 2 880,00zł 

Po wykonaniu projektu – który teraz wydaje się być bardziej opłacalny? Zarówno pod kątem czasu realizacji jak i ceny wygrywa „droższy”.

Co więcej, przepaść w czasie i jakości wykonania jest niekiedy nawet większa! Zanim zdecydujesz się na „tańszego” programistę sprawdź czy Ci się to opłaca.

Uwaga – oczywiście są też przypadki w których „tańszy” i „droższy” wykonają zadanie dokładnie tak samo ale żeby móc to trafnie ocenić należy ich wcześniej dobrze poznać.

Po drugie – stanowiska junior/middle/senior często się ze sobą mieszają

Mieliśmy przypadki w których programista oceniający się jako „junior” w praktyce okazywał się o wiele lepszy od „seniora”. Do oceny programisty służą powszechnie znane słowniki kompetencyjne ale czy oddają rzeczywisty stan rzeczy? W naszej ocenie nie zawsze!

Jeśli chcemy klasyfikować programistę – róbmy to dopiero po sprawdzeniu jego realnych kompetencji, jakości i tempa pracy. Fakt bardzo długiego stażu pracy jest niekiedy bardzo mylący z tego względu, że programista pracujący przez 10 lat w jednym projekcie, jednej grupie technologii i nierozwijający swoich umiejętności nie może się równać z programistą, który przez ten sam okres  czasu wykonał dziesiątki projektów w coraz to nowszych technologiach o najróżniejszych poziomach złożoności. A zauważcie, ze nie wchodzimy już w kwestie samego tempa pracy (które u każdego jest inne).

Podsumujmy

Nie ma tak na prawdę znaczenia jaka jest stawka roboczogodziny programisty oraz czy jest „seniorem” czy „middle”. Istotne jest przecież to jak szybko programista będzie w stanie wykonać Twój projekt na poziomie jakościowym, którego oczekujesz.

Programiści są w końcu po to aby realizować cele biznesowe swoich pracodawców w przyjętych przez ten biznes założeniach a nie od tworzenia kodu na kilogramy! 🙂

Podobne artykuły

Redis 3 – wykorzystanie struktur danych

Początki z Redis 3 – Struktury danych

Umowa na realizację aplikacji internetowej – Cz. 2: Harmonogram prac

Interpretacja harmonogramu prac przez klienta vs. wykonawcę.