Image for WordPress – jak zwiększyć wydajność?

WordPress – jak zwiększyć wydajność?

Czas czytania:

Od wydajności Waszej strony internetowej z pewnością będzie zależało jak wielu użytkowników będzie ją odwiedzało. Istotnym faktem jest to, że szybkość działania serwisu ma wpływ na jej pozycje w wyszukiwarce. Nie muszę Was przekonywać, że jeśli strona ładuję się zbyt długo to macie pewność, że duża część odwiedzających zrezygnuje z dalszego jej przeglądania. Aby tego uniknąć przedstawię kilka pomysłów jak poradzić sobie ze zwiększeniem wydajności Waszego serwisu WWW. Lista dodatków zwiększających wydajność jest dość długa, więc postaram się pokazać tylko te, które uważam za najbardziej wartościowe. Jednak nie będę skupiał się tylko i wyłącznie na wtyczkach, dlatego zapraszam do czytania!

1. Jak sprawdzić czas ładowania się strony?

Na początku warto dowiedzieć się co spowalnia naszą stronę internetową. W tym celu możemy posłużyć się narzędziem Pingdom Website Speed Test. To narzędzie przeanalizuje naszą witrynę i dzięki niemu dowiemy się gdzie leży problem.

Żeby skorzystać należy odwiedzić stronę http://tools.pingdom.com i wpisać adres URL naszej strony. Następnie wyświetli nam się kompletna analiza naszej witryny.

grafika_1

2. Optymalizacja zdjęć

Wiele blogów opiera się na dużej ilości zdjęć, więc dobrze byłoby stosować się do kilku ważnych zasad. Najlepszym formatem wrzucanych zdjęć będzie .jpg. Pozwoli to zmniejszyć wagę zdjęcia i tym samym poprawi czas ładownia się strony. Zanim wrzucicie je na swoją stronę warto je najpierw zoptymalizować.
Można też skorzystać z gotowych wtyczek:

 • Imsanity – przydatna wtyczka, która zmniejszy rozmiar zdjęcia podczas uploadu
 • Smush.it – plugin przeprowadzający optymalizację. Jego zaletą jest to, że nie tracimy na jakości, ani nie dokonujemy zmian w wyglądzie

Kolejną przydatną wtyczką, na którą warto zwrócić uwagę to:

 • BJ Lazy Load – jej działanie jest bardzo proste. Ładuje aktualne pliki, czyli dany obszar widziany na monitorze użytkownika. Pozwala to na szybsze ładowanie stron internetowych.

3. Odpowiedni hosting

Hosting to jedno z najważniejszych rozwiązań jeśli zależy nam na zwiększonej wydajności serwisu. Wiele czynników wpływa na jego jakość, takie jak:

 • liczba odwiedzających
 • ilość odwołań do bazy danych w tym samym momencie
 • liczba kont hostingowych użytkowników na tym samym serwerze
 • ilość zużywanych zasobów serwisu

Żeby wybrać odpowiedni hosting musimy ustalić cel naszej witryny. Przy wyborze dobrym punktem wyjścia mogą okazać się aktualne rankingi np. http://top100.wht.pl/

Od siebie polecam popularne hostingi: nazwa.pl, home.pl, vipserv.org czy linuxpl.com

4. Cache

Jest to ważne odniesienie w kontekście wydajności serwisu WWW.  Działanie pamięci cache jest dużym ułatwieniem dla naszej strony. Całość polega na tym, że odciążamy serwer jeśli to samo zapytanie padnie po raz kolejny. Wtedy serwer nie musi wykonywać wszystkich operacji ponownie aby zwrócić odpowiednie dane, tylko pobierze je z dysku komputera. W uproszczeniu tak właśnie wygląda jego działanie. Aby skorzystać z tego mechanizmu na WordPress musimy posłużyć się wtyczkami.
Najbardziej popularne to:

 • WP Super Cache
 • W3 Total Cache

Nie ma większego znaczenia z którego plug-inu skorzystacie. Najlepiej jak sami wypróbujecie oba. Wybierzcie jeden i dostosujcie do własnych preferencji.

5. Optymalizacja bazy danych

Przed jakimikolwiek działaniami zrób kopię zapasową bazy danych!

Po pewnym czasie baza danych robi się bardzo „zaśmiecona”. Ma to wpływ na szybkość działania naszego serwisu. W tym punkcie poruszę temat elementu zwanego Post Revision. Jest to funkcja, która archiwizuje tworzoną treść. Czyli zapisuje wpis przed każdą jego edycją. Pozwala to zobaczyć listę zmian pomiędzy edycjami oraz ewentualne przywrócenie do starszej wersji. Jeśli zdecydujesz się na wyłączenie tej funkcji w WP postępuj według krótkiej poniższej instrukcji:

 • Otwórz plik wp-config.php
 • Dodaj linijkę  define(’WP_POST_REVISIONS’, false); i zapisz plik

W tym punkcie nie mogę pominąć tak ważnych wtyczek jak:

 • WP-DBManger – pozwala m.in. na optymalizacje, naprawę i backup bazy danych. Przydatny dodatek do ogólnego zarządzania bazami danych
 • WP-Optimize –  wtyczka pozwalająca na szybkie posprzątanie bazy danych. Poniżej przedstawiam jak wygląda.
grafika_2

6. Dodatki zwiększające wydajność

WordPress oferuje nam dość szeroki wybór wtyczek, które poprawiają wydajność serwisu. Jednak miej na uwadze to, że nie możemy z nimi przesadzać ponieważ efekt może być odwrotny do zamierzonego. Oprócz wtyczek, które poleciłem we wcześniejszych punktach, warto również zapoznać się z następującymi:

 • Display Widgets – daje nam możliwość konfiguracji dowolnego widgetu, jak i również pozwala administratorowi zarządzać widgetami na każdej stronie i podstronie. Powoduje to zmniejszenie ilości zapytań i w efekcie zwiększa wydajność witryny.
 • P3 (Plugin Performance Profiler) –  pokaże nam, które wtyczki zwalniają naszą stronę. Skanuje, a następnie tworzy raport, który pozwoli nam ocenić działanie zainstalowanych plug-inów. Poniżej załączam przykładowy raport.
grafika_3

Podsumowanie

Jak mogliście zauważyć wydajność serwisu jest zależna od wielu czynników. Jeśli poświęcicie wystarczającą ilość czasu to z całą pewnością można lepiej zoptymalizować Waszą stronę i tym samym poprawić jej jakość. Pamiętajcie, że ważne są wszelkie aktualizacje obecnych dodatków, które posiadacie. Starajcie się zachować porządek i pozbądźcie się nieużywanych plug-inów, które tylko wydłużą czas wczytywania się strony. Problem może też występować przez źle napisane skrypty, dlatego starajcie się korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Oferujemy profesjonalne wsparcie programistów w technologii Web.
Może Cię również zainteresować:
5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając dedykowany system klasy ERP, WMS lub LMS

Tworzenie dedykowanych aplikacji web’owych (dostępnych przez przeglądarkę WWW z poziomu komputera, tabletu czy telefonu) jest… Read More

Warsztaty Discovery – 5 powodów dla których warto je przeprowadzić

Post pochodzi bezpośrednio z naszych oficjalnych kanałów na Social Media. W dynamicznym… Read More

Optymalizacja eCommerce vs. Zewnętrzny Dyrektor Technologiczny

🛠️ Studium przypadku 🛠️Post pochodzi bezpośrednio z naszych oficjalnych kanałów na Social… Read More