Image for Team leasing – jakie wartości niesie ze sobą zespół dostarczany przez software house?

Team leasing – jakie wartości niesie ze sobą zespół dostarczany przez software house?

Czas czytania:

Samodzielne tworzenie zespołu tworzącego oprogramowanie jest trudnym oraz czasochłonnym zadaniem. Wymaga od firmy wiedzy i doświadczenia w kwestii produktów cyfrowych, a także znacznych nakładów finansowych. Atrakcyjną alternatywą okazuje się tu team leasing, szczególnie gdy zespół dostarcza software house. Jakie są zalety tego rozwiązania? 

Dlaczego team leasing?

Team leasing potrafi rozwiązywać wiele problemów, z którymi borykają się firmy stojące przed zadaniem stworzenia zespołu przeznaczonego do tworzenia oprogramowania. Podstawowe powody, dla których warto zdecydować się ten model współpracy to:

Zgrany zespół

W team leasingu wynajmujemy zespół, ze sobą już wcześniej pracował, przez co nie ma problemów z wewnętrzną komunikacją. Podziela także te same wartości organizacyjne oraz potrafi działać przy użyciu konkretnej metodologii, przez co nie ma konieczności przystosowywania do niej jego członków.

Zgrany zespół opiera się na wzajemnym zaufaniu, dzięki czemu jego członkowie mogą zdawać się na kompetencje koleżanek i kolegów. Potrafi także radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz pracować pod presją czasu. Wszystko to sprzyja wysokiej wydajności oraz optymalnej jakości finalnego produktu.

Aby osiągnąć takie rezultaty, tworząc zespół samodzielnie, musimy poświęcić dużo czasu oraz znaczną ilość pracy menedżera projektu. Nigdy nie jesteśmy także pewni, czy uda się osiągnąć zamierzony cel, jakim jest zgrany i efektywny team.


Szybkie rozpoczęcie projektu

Gdy chcemy rozbudować zespół firmy, proces ten potrafi trwać nawet 2 miesiące. Często trzeba zaczekać także na koniec okresu przejściowego kandydata, jeśli musi zakończyć stosunek pracy w poprzednim miejscu zatrudnienia. Do tego trzeba doliczyć wspomniany czas na stworzenie zgranego zespołu, co może trwać nawet miesiące.

Sprawia to, że rozpoczęcie prac się opóźnia. A w przypadku nowych technologii każdy miesiąc ma znaczenie, ponieważ konkurencja nie próżnuje i ryzykujemy, że pozostaniemy za nią w tyle. Może się okazać, że gdy nasz zespół będzie już gotowy, pierwotne założenia projektu mogą nie współgrać już z sytuacją na rynku i zapotrzebowaniem konsumentów.

Brak problemów z rekrutacją

Rekrutacja pojedynczego specjalisty wysokiej klasy już stanowi problem. Tym trudniejsze jest rekrutowanie całego zespołu. Wymaga to z naszej strony nie tylko dużych nakładów czasu, ale także umiejętności znalezienia odpowiednich pracowników. Nie posiadając odpowiedniego know-how, ryzykujemy naborem osób, które ostatecznie nie stworzą zespołu o równej klasy kompetencjach swoich członków.

Projekt w wyznaczonym czasie

W kontrakcie z firmą leasingującą zespół możemy określić czas, w którym zamierzone prace zostaną ukończone. Występuje to w modelu współpracy Fixed Price, gdzie za określoną z góry cenę otrzymamy produkt w konkretnym terminie.

Nawet jednak w bardziej elastycznym modelu Time&Material, gdzie rozliczenie ma miejsce na podstawie godzin i projekt może ewoluować a jego termin się zmieniać, prace rozpoczynają się od razu po zakontraktowaniu zespołu. 

Gdy tworzymy zespół samodzielnie, nie możemy określić, kiedy zacznie się realizacja projektu, ponieważ nie wiemy ile czasu zajmie nam rekrutacja i budowa zespołu. Grożą nam też sytuacje, gdy jeden z członków zespołu będzie miał przerwę w pracy (np. z powodu choroby), co obniży wydajność i możliwości grupy. W team leasingu niedysponowany pracownik zostanie natomiast natychmiast zastąpiony przez inną osobą, przez co nie będzie miał miejsce przestój w prowadzeniu projektu.

Dlaczego team leasing od software house?

Software house to firma wyspecjalizowana w tworzeniu produktów cyfrowych. Wynajmując od niej zespół programistów, możemy liczyć na szereg korzyści:

Dostęp do wiedzy i doświadczenia

Firmy software house są ekspertami w swojej branży oraz posiadają odpowiednie know-how. Dzięki temu leasingowane zespoły potrafią proponować bardziej kompetentne i kreatywne rozwiązania. 

Specjaliści z software house pracowali już także przy wielu, często wymagających projektach. Zdobywali w ten sposób doświadczenie pozwalające im skuteczniej radzić sobie z kolejnymi wyzwaniami. 

Dzięki temu zespół potrafi także reagować na mogące się elastycznie zmieniać wymagania rynku i klienta. Pozwala to dynamicznie dostosowywać kształt oprogramowania do działań konkurencji oraz potrzeb konsumentów, które nieraz ewoluują w czasie trwania prac.

Wysokiej klasy specjaliści

Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu firmy software house są w stanie rekrutować odpowiedniej klasy specjalistów. Wiedzą czego oczekiwać od przyszłych pracowników oraz jakie umiejętności są potrzebne do pracy w ich zespołach. Sprawia to także, że specjaliści mogą uczyć się od siebie nawzajem, podnosząc swoje kwalifikacje. Efektem tego jest dalszy wzrostu umiejętności i wydajności zespołu. 

Ponadto napotykając problem, członek zespołu może poprosić o radę kompetentnych koleżanek i kolegów, przez co łatwiej znajdzie optymalne rozwiązanie. W innym przypadku rozwiązania musi nieraz szukać na oślep, opierając się jedynie na własnej wiedzy oraz znalezionych informacjach.

Brak kosztów sprzętu i oprogramowania

Stworzenie miejsca pracy dla każdego specjalisty tworzonego samodzielnie zespołu może być bardzo kosztowne. O ile wymagania programistów co do klasy sprzętu nie są zazwyczaj przesadnie wygórowane, to już stworzenie np. zaawansowanej stacji graficznej oznacza bardzo wysokie koszty. Największym wydatkiem zazwyczaj jest jednak zakup licencji na oprogramowanie.

W przypadku wynajmu zespołu od software house usługodawca zapewnia swoim pracownikom niezbędny sprzęt i oprogramowanie. Mamy także gwarancję, że specjaliści są biegli w jego obsłudze.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Oferujemy profesjonalne wsparcie programistów w technologii Web.
Może Cię również zainteresować:
5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając dedykowany system klasy ERP, WMS lub LMS

Tworzenie dedykowanych aplikacji web’owych (dostępnych przez przeglądarkę WWW z poziomu komputera, tabletu czy telefonu) jest… Read More

Clutch Recognizes GOGOmedia as a 2022 Development Leader in Poland

GOGOmedia is a multidisciplinary team with vast experience in the digital technology space. We deliver… Read More