Powrót do kategorii
Zarządzanie projektami
tagi
harmonogram, umowa, web aplikacje,

Umowa na realizację aplikacji internetowej – Cz. 2: Harmonogram prac

Avatar
Jacek, 05/02/2017
harmonogram projektu www

W części pierwszej serii artykułów dot. umów na realizację aplikacji internetowej (zobacz) poruszaliśmy ogólne zagadnienia. W tym artykule pochylimy się nad tym co zazwyczaj dla klienta jest najważniejsze – czas.

Harmonogram realizacji projektu jest jednym z najważniejszych składowych umowy z klientem gdyż dość precyzyjnie (zazwyczaj) określa kiedy i w jakich etapach klient otrzyma zamawiany produkt.

Co powinien zawierać harmonogram?

Pamiętajcie, poruszamy temat harmonogramu załączanego do umowy a nie harmonogramu prac, który buduje się i rozwija podczas samej pracy.

Czas realizacji kamieni milowych i zadań powinien uwzględniać ryzyko ich wykonania oraz możliwe utrudnienia w realizacji. W przyszłości tematykę zarządzania ryzykiem poruszę w osobnym artykule.

Powyższy zakres harmonogramu musi być dostosowany do potrzeb biznesowych klienta i nie powinien być nazbyt szczegółowy (np. zawierać poziomy zaangażowania poszczególnych developerów) ponieważ przede wszystkim zaciemnia ogólny obraz planu realizacji jak również może być dla klienta niejasny.

Jakie role spełnia harmonogram w umowie?

Dla każdej strony rola harmonogramu jest odrobinę inna.

Co jest ważne dla klienta

Dla wykonawcy

Warto napomnieć, że wykonawca zazwyczaj przygotowuje sobie wewnętrzny o wiele bardziej szczegółowy harmonogram prac zgodny z wykorzystaną metodologią zarządzania projektami.

Elastyczność harmonogramu

Bardzo istotna kwestia o której należy pamiętać przy tworzeniu umowy – harmonogram może być z wielu powodów zmieniany. Od prozaicznych – np. chorób członków projektu – po najmniej lubiane – zaniedbania klienta lub wykonawcy.

Warto więc zadbać o zapisy w umowie regulujące kwestie zmian harmonogramu prac na grupy:

bez sankcji

z sankcjami

Pamiętajcie – jedna strona ponosi koszty braku dyscypliny drugiej strony.  Jeśli klient opóźnia się z realizacją swoich zadań – naraża to na koszty wykonawcę. Jeśli wykonawca opóźnia realizację umowy – naraża na koszty klienta. Nie mniej jednak należy zawsze zachowywać się elastycznie i starać się zrozumieć drugą stronę. W końcu jesteśmy ludźmi i małe potknięcia zawsze mogą się przytrafić.

Terminy realne a nie wirtualne!

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia:

Podobne artykuły

Umowa na realizację aplikacji internetowej – Cz. 1: Ogólne zasady

O ważnych kwestiach przy podpisywaniu umowy na realizację web aplikacji.

Tworzenie WEB Aplikacji – Podwykonawstwo czy własny zespół?

Tworzysz start-up? Zastanów się jaki model realizacji wybrać.