Powrót do kategorii
Hydepark
tagi
instalacja, podstawy, wordpress,

WordPress dla opornych – instalacja na serwerze lokalnym

Łukasz
Łukasz, 16/12/2014

Instalacja WordPress nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem, jednak początkującym użytkownikom może przyprawić nieco problemów. Postawienie WordPress lokalnie niesie ze sobą szereg zalet. Po pierwsze, nie musimy wykupować hostingu żeby przetestować i sprawdzić funkcjonalności WordPress, dzięki czemu nie ponosimy żadnych kosztów. Po drugie, nie jest może to już tak istotne jak kiedyś, ale nie potrzebujemy stałego dostępu do Internetu. Warto również wymienić, że jeśli mamy stronę w sieci i chcemy wprowadzić jakieś zmiany (nowy szablon, przetestować wtyczki itp.) nie musimy tego sprawdzać bezpośrednio na niej, tylko właśnie lokalnie na naszym komputerze.

Jako, że korzystam z systemu OS X do lokalnego uruchomienia strony skorzystam z oprogramowania MAMP (dla użytkowników systemów Windows będzie to WAMP).

MAMP obsługuje:

1. Instalacja MAMP

2. Tworzenie bazy danych MySQL dla WordPress

Żeby stworzyć nową bazę danych dla naszej strony, należy wykonać następujące instrukcje

Screen Shot 2015-01-07 at 15.42.14

3. Instalacja i konfiguracja WordPress

Powyższy kod trzeba nieznacznie zmodyfikować. Wykorzystujemy do tego informacje służące do logowania do naszej bazy danych. U mnie teraz to będzie prezentowało się tak:

define('DB_NAME', 'WordPress);
define('DB_USER', 'root');
define('DB_PASSWORD', 'bardzo_trudne_haslo');
define('DB_HOST', 'localhost');
define('DB_CHARSET', 'utf8');
define('DB_COLLATE', '');

Po modyfikacji zapisujemy nasz plik. Wchodzimy na http://localhost i naszym oczom ukazuje się strona instalacyjna WordPress!

strona instalacyjna

Wypełniamy wszystkie pola i klikamy „Install WordPress”. Kiedy instalacja dobiegnie końca wystarczy zalogować się na swoje konto i cieszyć się możliwościami jakie oferuje nam WordPress!

4. Podsumowanie

Instalacja nie stwarza większych problemów, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla początkujących użytkowników. Każdy z nas może w ciągu kilkunastu minut zainstalować sobie bezpłatny pakiet MAMP i WordPress. Jeśli marzysz o prowadzeniu własnego bloga lub własnej witryny internetowej to wiedza z tego poradnika będzie niezwykle pomocna. Natomiast jeśli prowadzisz już swoją stronę to docenisz posiadanie jej również na serwerze lokalnym. Będziesz mógł bez żadnych ograniczeń testować nowe wtyczki i szablony!

Podobne artykuły

Tworzenie listy powiązanych wpisów w WordPress

Tworzenie własnego plug-inu podpowiadającego podobne wpisy

Poznajmy się
Poznajmy się
Chcesz porozmawiać o start-upach, projektach lub programowaniu?

Hello World! Sp. z o.o.
ul. Twarda 18
00 -105 Warszawa

+48 22 378 47 27
GOGOmedia
GOGOmedia
Internet Software House

Jesteśmy internetową firmą technologiczną, dostarczamy kompletne rozwiązania informatyczne z zakresu web aplikacji. Kompleksowo obsługujemy klientów z różnych sektorów biznesu w zakresie dedykowanego oprogramowania. Prowadzimy szkolenia, doradzamy, wykonujemy specjalistyczne audyty i dzielimy się zdobytą przez lata wiedzą. Dla wielu jesteśmy partnerem, który pomaga osiągać wyznaczone cele biznesowe w najbardziej optymalny sposób.

Polecamy
Polecamy
narzędzia wspierające naszą codzienną pracę
  • New Relic
  • CloudFlare
  • JIRA
  • Bamboo
  • Axure
  • Zendesk
  • Microsoft Project